Aktivity v okolí

Sport

Letní sporty

V těsné blízkosti centra města Nového Jičína je městské koupaliště s tobogánem, jehož součástí je i krytý bazén. Nedaleko města se nachází přírodní vodní nádrž Čerťák.

Cyklisté se mohou těšit na novou cyklostezku v trase bývalé železniční tratě mezi Novým Jičínem a Hostašovicemi o celkové délce 9,7km. Asfaltový povrch tratě budou moci využívat také inlinisté, v zimě bude upravována pro běžkaře.

Zimní sporty

V Novém Jičíně lze aktivně strávit i zimní dovolenou. Za lyžováním není nutné jezdit daleko. Jen 3 km od centra Nového Jičína se nachází lyžařský areál na Svinci. Dostanete se tam pěšky po cestě přes Skalky na vrchol Svince, nebo můžete jít z Loučky do spodní části sjezdovky. Automobilem je možné dojet od benzínové pumpy v Loučce až k vleku.

V roce 1981 byla na Svinci vybudována lyžařská sjezdovka s lyžařskou chatou. Hlavní sjezdovka je dlouhá 470 m a má převýšení 120 m. Svým terénem je zajímavá i pro náročnější lyžaře. Svah je uměle zasněžován a každý večer se na něm lyžuje při umělém osvětlení.

Lyžařské středisko má také dětský kopec Včelínek, kde se lyžuje na přírodním sněhu. Tato sjezdovka se skládá ze tří svahů o délce 150 m pro náročné i méně náročné lyžaře.

Lyžařský areál na Svinci je připraven i pro běžkaře, pro které je strojově upraveno více než 12 km běžeckých stop především v okolí lyžařské chaty na vrcholu Svince. Trasa Svinec (dlouhá 3200m), svážnice (dlouhá 4800m) se zvlášť krásnými výhledy na Moravskoslezské Beskydy a Čerťák v údolí stejnojmenné přehrady.

Běžkařům na Novojičínsku jsou k dispozici i další trasy o celkové délce přes 20 km, které přímo navazují na podbeskydské běžkařské tratě, po nichž se můžete dostat až pod vrchol Velkého Javorníku a dále do oblasti Radhoště. Také souvislý desetikilometrový úsek cyklotrasy „Palackého stezka“ se v zimě stává vynikající tratí pro běžkaře, která navíc navazuje na další tratě v Beskydech.

Kultura

Zde nabízíme jen některé významné památky v Novém Jičíně

Samotné město Nový Jičín Vás učaruje svou uspořádaností a upraveností. Centrem městské památkové rezervace, jež zde byla vyhlášena v roce 1967, je Masarykovo náměstí,bezpochyby jedno z nejpůsobivějších náměstí v naší zemi.

Kromě podloubí, které lemuje všechny čtyři strany náměstí, Vás jistě zaujmou samotné domy. Vyniká zde především Stará pošta z roku 1563, dům U Bílého Anděla, Laudonův dům s pamětní deskou Generála Laudona a v neposlední řadě také budova radnice.

Střed náměstí zdobí morový sloup z počátku 18. století a kamenná kašna se sousoším tančících sedláků v kravařském kroji. Monumentální vzhled náměstí doplňuje věž farního kostela nanebevzetí Panny Marie, stojícího na Žerotínově ulici, kde se nacházejí další historicky cenné měšťanské domy.

V uličkách kolem náměstí najdete mnoho zajímavých staveb např. baštu městského opevnění, kavárnu Praha, Beskydské divadlo a vydáte-li se dále, zaujme Vás jistě Czeicznerova vila, či Španělská kaple.

Všem těmto stavbám však vévodí Žerotínský zámek, který byl renesančně přestavěn ze staré gotické tvrze. Dnes je sídlem muzea Novojičínska, které zde mimo pravidelných krátkodobých výstav poskytuje prostřednictvím trvale expozice klobouků přehled o vývoji novojičínského kloboučnictví.

Je skutečně z čeho si vybrat a pokud budete mít speciální zájmy, rádi Vám poradíme.

Penzion Ibex, Kozlovice

Pokud se rozhodnete navštívit Kozlovice,